Dojčenie a obmedzenia pri zdravotnej starostlivosti o mamičku

pre časopis Dieťa 04-05/2023

Dojčenie a obmedzenia pri zdravotnej starostlivosti o mamičku

Dojčenie obvykle netrvá deň, ale obvykle sú to skôr roky – najprv jedno dieťatko, potom ďalšie. Počas tohto obdobia mamička musí často zvládnuť svoj zhoršený zdravotný stav vyžadujúci si rôzne fyzické obmedzenia, či lekársky zásah s kratším alebo dlhším odlúčením od dojčiatka.

Riešenie zdravotného  stavu mamičky je kľúčové – od jej zdravotného stavu závisí následná starostlivosť o dieťatko. Dojčenie nie je v starostlivosti o dieťa to jediné potrebné a pritom, pri dobrej organizácii a pomoci, je často z tých jednoduchších vecí, ktoré sa dajú popri liečbe zvládnuť. Mojim odporúčaním je neodkladanie liečby, či iného zdravotného zásahu a už vôbec neodstavovať kvôli liečbe od dojčenia.

Jednou z častých obáv  pri nutnej operácii je čiastočná, či celková anestézia. Mnoho mamičiek tu rieši bezpečnosť dieťaťa, ktoré môže byť po operácii vystavené účinkom anestetík prostredníctvom materského mlieka. Pritom matkám, ktoré podstúpia cisársky rez, sa odporúča dojčiť čo najskôr po pôrode a dokonca im môžu dieťa priviesť počas šitia rany (bohužiaľ, nie všade je to umožnené). [1]Analogicky je teda možné pristupovať ku dojčeniu aj pri iných operáciách.

Čo sa užívania liekov týka, vo všeobecnosti týka platí – pokiaľ nie je na príbalovom letáku výslovný zákaz dojčenia, znamená to, že neboli hlásené závažné nežiadúce účinky, ktoré by sa museli v letáku uviesť. Testovanie liekov na tehotných a dojčiacich ženách je neetické, preto je veľmi problematické robiť štúdie, ktoré by umožnili dávať vyhlásenie o ich vhodnosti, či nevhodnosti popri tehotenstve a dojčení, ktoré je výrobca povinný uviesť. Rieši sa to všeobecným prehlásením, aby sa matka poradila s lekárom, či lekárnikom. Do materského mlieka preniká minimum liečiva a pokladá sa za bezpečnejšie dojčiť aj s týmito zvyškami ako zvoliť umelé mlieko, ktoré je neživé a nemá v sebe aktívne ochranné látky ako materské mlieko. Navyše, nikto nevie čo kravy, z ktorých bolo dané mlieko spracované, jedli (hrozba pesticídov…), príp. či užívali lieky. Takisto, nikto nevie, aké iné látky sa do umelého mlieka dostali v čase výrobného procesu, či uskladnenia.

K prvému vážnemu odlúčeniu od dieťatka dochádza pri predčasnom pôrode. Podrobnejšie som túto tému spracovala v čísle 10-11/2020. Zjednodušene sa dá napísať, že dieťa potrebuje predovšetkým radostnú mamičku, ktorá aj v čase odlúčenia posiela bábätku krásne myšlienky. Treba predovšetkým vytrvať v udržaní tvorby mliečka, samotné dojčenie bude pravdepodobne možné rozbehnúť až po príchode z pôrodnice. Vtedy je čas zavolať si poradkyňu a spolu s ňou zmeniť spôsob starostlivosti o dieťatko, nakoľko to nemocničná starostlivosť nie je voči dojčeniu priaznivá.

Predčasný pôrod je výnimka. Omnoho častejšie treba riešiť bežné lekárske zákroky ako napr. kontrola u lekára, zubár, operácia. Počas neprítomnosti mamičky nie je materské mliečko to podstatné, čo chýba dieťatku, ale samotná mamička (platí samozrejme predovšetkým pre plne dojčené deti). Z tohto dôvodu je najvhodnejšie riešiť to, ako môže dieťatko mamu doprevádzať počas zákroku a nie to, ako si odsávať mliečko, aby opatrovateľ mal čím dieťa nakŕmiť. Prítomnosť dieťaťa taktiež obvykle pomáha urýchliť čakanie – ľudia i personál sú obvykle ústretovejší a dávajú mamičke s doprovodom prednosť. Samozrejme, ku dieťatku je obvykle potrebný ešte jeden opatrovateľ, ktorý sa o dieťatko postará, kým bude mamička napr. na zubárskom kresle. Ak sa jedna o operáciu, kde musí mamička zostať nejaký čas v danom zariadení, treba sa snažiť vybaviť si izbu, kde môže byť aj opatrovateľ s dieťatkom.

Ak z nejakých príčin nie je možné byť spolu, tak pre mamičku nie je tak dôležité odsávať mliečko pred a počas zákroku, ako udržať si tvorbu mlieka počas odlúčenia. Je možné, že vopred sa aj tak nepodarí odsať nič alebo minimum – jednoducho je to buď namáhavé alebo by neostalo dostatok mlieka na normálne dojčenie. Okrem toho, keďže toto mliečko sa nebude podávať z prsníka, nebude dieťatku možno ani chutiť. Z mnohých dôvodov je jednoduchšie siahnuť po umelom mlieku. Pravdepodobne nastane dilema fľaša áno, či nie. Krízové situácie vyžadujú krízové riešenia. Ak opatrovateľ zvládne, samozrejme môže použiť lyžičku. Najväčšie riziko použitia fľaše a odmietnutie dojčenia nastáva však vtedy, ak fľašu ponúkne mama. Vtedy si totiž dieťa začne spájať mamu a kŕmenie z fľaše. Ak je však dieťa od mamy iba dojčené, tak napriek tomu, že ho iní kŕmia rozdielnym spôsobom, tak aj po dlhšom odlúčení  bude mať dieťatko mamu zafixovanú s prsníkom.

(PS: Pre prírodné národy, ktoré žijú kmeňovým spôsobom, nie je toto žiaden problém. Počas neprítomnosti mamy dieťatko nadojčí iná mamička. Dokonca existujú i kmene, kde si mamičky na dojčenie vymieňajú deti veľmi často. Zabezpečia si tak, že všetky deti budú mať dostatok mlieka a v prípade, ak mama zomrie, vedia ju okamžite nahradiť.)

Častejšie spomínam, že dieťa sa má dojčiť samé, nemá byť aktívne dojčené mamou – nebyť závislé od toho, či ho priloží ku prsníku alebo nie. Má mať vytvorené podmienky tak, aby mohlo byť na prsníku neustále. Toto platí, aj keď je mamička fyzicky obmedzená – má bolestivé podbruško po cisárskom reze, nemôže sedieť, lebo ju bolí chrbát po epidurálke, je hendikepovaná (chýbajú jej končatiny), dokonca môže byť aj v kóme…. jediné, čo dieťatko potrebuje je životný priestor – mamičkina hruď. Tu sme opäť pri prirodzenej polohe pololežmo, kde je dieťatko výborne stabilizované a mamička nemusí dieťatko ukladať do rôznych, pre ňu nepohodlných, polôh, vykrúcať ruky  a pod.

Takže aj v prípade, že mamička má nejaký fyzický problém pri dojčení, platí viac ako inokedy:

  • Mama sa uloží do polohy, ktorá je pre ňu príjemná a pohodlná tak, aby mala voľne prístupnú hruď s odhalenými prsníkmi. Ak treba, vypodloží sa vankúšmi. Ak má ranu (napr. po sekcii), tak si ju zakryje menším vankúšikom, aby tam dieťa počas dojčenia netlačilo.
  • Buď sama alebo niekto iný položí na ňu dieťa v polohe pololežmo. Hlavička je vždy hore, nôžky smerujú dole. Bruškom dieťa sa opiera o mamu alebo aj o podložku. Zjednodušene – leží ako mačiatko. Všetky štyri končatiny sa opierajú o podložku či mamu a hlavička je v záklone vystrčená bradou dopredu do prsníka.
  • Ak mamička nie je samoobslužná, musí pri nej a dieťatku niekto byť.

Video – poloha zboku

 

Ak riešite podobný problém a nie je vám všetko úplne jasné, neváhajte ma kontaktovať, niekedy jednoducho treba radšej jeden krát vidieť ako sto krát počuť.

Ak ste takéto komplikácie úspešne zvládli a máte ešte nejaké tipy a triky, podeľte sa s nimi. Tiež budem vďačná, ak dáte vedieť či vám pri dojčení pomohla či pomáha pololežmo, príp. niektorá z rád, ktorá tu odznela.

 Pre prežitie detí v núdzových situáciách je veľmi dôležité, aby matky boli podporované pri dojčení

So smútkom prežívame zemetrasenie v Turecku. Práve dojčenie je úžasná sila, ktorá pomôže prekonať aj takéto náročné situácie.

V sobotu 25. 4. 2015 zasiahlo Nepál ničivé zemetrasenie o sile 7,9 stupňa Richterovej stupnice a zanechalo za sebou tisíce mŕtvych a nevyčísliteľné škody.
Medzi pozostalými, zranenými matkami a deťmi… ako tá na fotke, ktorá prežíva dojčením.

Tento silný moment, ktorý na Twitter nahral gynekológ DrAlisonStuebe s titulkom: „Udržať mamu a dieťa spolu a uľahčiť život v Nepále“…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dojčenie zohráva zásadnú úlohu v zdraví a ochrane dojčaťa, najmä v núdzových situáciách, pretože je to najbezpečnejšia a najvhodnejšia výživa.

„V núdzových situáciách deti často žijú bez čistej vody a hygieny. To ich robí náchylnými na infekcie, zatiaľ čo používanie sušeného mlieka zvyšuje riziko prenosu hnačkových ochorení. Materské mlieko ponúka ochranu pred viacerými infekciami, a preto je pre malé deti žijúce v týchto podmienkach nenahraditeľné. V núdzových situáciách môžu jednoduché opatrenia zachrániť život. Matky potrebujú ochranu a prednostný prístup k jedlu a vode pre rodinu, prístrešie a bezpečné miesto na dojčenie.

Záchranári by mali mať lepšiu komunikáciu a spoluprácu s tými, ktorí dokážu zvládnuť problémy s dojčením.“

Zverejnené: 07.05.2015

[1] https://www.breastfeedingnetwork.org.uk/day-surgery/

[2]  https://www.mitrikosthilasmos.com/2015/05/nepal-moro-epivionei-meta-ton-foniko-seismo-thilazontas.html