Aj predčasniatka sa radi a dobre dojčia v prirodzenej polohe

4 tyzdnove predciastnatko 2Toto je pohľad na veľmi dobre sa dočiace bábätko po úprave polohy, ktoré má 10dní, upravnené -4 týždne gestačný vek. Aj pre takéto malé dieťatko je vertikálna poloha pololežmo (viac viď článok alebo videá)  optimálna a prirodzená. Bolo úžasné sledovať , a dúfam, že je to vidieť i z foto, ako si vychutnáva pohodlie živej postieľky na mamičke.

Gravitácia pomáha dieťatku pritlačiť sa na mamičku a zároveň zatlačiť bradu hlboko do prsníka, čo uľahčuje dojčenie. Hlava je v prirodzenom záklone dozadu, ktorý umožní vyrovnať priedušnicu a tým uľahčiť pitie a zároveň dýchanie (spomeňte si na lekcie prvej pomoci). V tomto záklone pri vertikálnom postoji za zároveň uvoľňuje sánka (môžte si skúsiť sami na sebe), čím sa podporí maximálne otvorenie úst a tak sa ešte zlepší prisatie. Kontakt koža na kožu pomáha stabilizovať všetky životné funkcie a zároveň sa pri tom zvyšuje tvorba hormónu oxytocínu, čo zabezpečí dobrú tvorbu mliečka.

Končatiny sú uvoľnené, nôžky  klasicky v tvare žabka, a tak sa dieťa samé pomáha udržať v stabilnom postoji, bez výraznej pomoci mamičky.

4 tyzdnove predciastnatko 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…a toto je cca o mesiac neskôr a 1kg viac:

syk2

syk1