Keď dojčenie bolí

pre časopis Dieťa 08-09/2023

Keď dojčenie bolí

Aj poradenstvo pri dojčení je vlastne súčasť zdravotníckej pomoci, kde bohužiaľ, vieme primárne riešiť následky, ale príčiny nás príliš nezaujímajú. Na kurze som bola školená ako riešiť bolesť pri dojčení. Musela som naučiť rozlišovať druh bolesti a podľa toho prípad riešiť. Niekedy stačilo suché teplo, ale väčšinou na všetko bola univerzálna mastička, ktorá ako je zjavné z popisu, bola na všetko. Mala v sebe aj kortikoidy, aj protikvasinkovú zložku, aj niečo od bolesti. Úžasná.  Menej úžasné však bolo, že neriešila príčiny, iba následky. Bohužiaľ, často aj dlhé mesiace.

Okrem toho, prakticky automaticky sa odporučilo aj podstrihnutie uzdičky na uvoľnenie podjazýčkovej uzdičky. Niekedy to pomohlo, ale často nie. Samozrejme, k povinnej výbave poradkyne patrila priečna poloha, ktorej podstatným prínosom bolo, že dieťatko sa nedojčilo v perinke, mierne sa upravila hlavička, a tým sa vylepšilo prisatie. S touto poradenskou výbavou som sa borila s bolesťou u mamičky často i niekoľko týždňov, našli sa i mesiace. Opakované návštevy, kontrola priečnej polohy, ktorá nikdy nebola správne…

Dnes už našťastie tento postup nepraktizujem, začínam prakticky vždy rovnako, polohou pololežmo, kontakt koža na kožu (u detí do cca 4 týždňov). Tým zabezpečím, že príčiny väčšiny problémov bolesti zmiznú. Tou príčinou je totiž nevhodná poloha pri dojčení. Iste, sekundárnym problémom môže byť menšia sánka, či prirastená uzdička – toto nevhodná poloha zvýrazní.

Čo sa teda pri bežných nevhodných polohách deje, a to aj pri tzv. priečnej polohe? Pri klasickej polohe drží mama dieťatko horizontálne – či už klasicky hlavičku v lakťovej jamke alebo upravene a komplikovane v priečnej polohe, držiac rukou hlavičku. Perinku ani nespomínam. Dieťatko je POD prsníkom, príp. na jeho úrovni a gravitácia ho sťahuje z neho dole. Hlavička je rovno, v prípade perinky dokonca v predklone. Pri upravenej priečnej polohe mierne v záklone. Horná rúčka sa nemá čoho zachytiť, búcha mamu do prska. Nôžky trčia niekde do priestoru, očká sa snažia zachytiť mamin pohľad, ale veľmi to nejde.

Obrázok demonštratívne ukazuje, čo sa pri takejto bežnej polohe stane pri prisávaní, a prečo to vlastne bolí: Ďasienka zachytia bradavku, seknú do nej a pri vťahovaní do ústnej dutiny to poriadne zabolí. Ak je menšia brada, tak spodné ďasienko sekne do bradavky ešte viac. Ak je prirastená uzdička, tak jazýček nemusí vedieť vytvoriť dosť silný podtlak a vtiahnuť dostatočne bradavku do bezpečia ústnej dutiny.

Môžete sa veľmi snažiť to vylepšiť, ťahať bradu na lepšie otvorenie úst, v priečnej polohe sa i snažiť o väčší záklon hlavičky – nie, nefunguje to, neprirodzenosť polohy v boji s gravitáciou to neumožní. Bolí to.

Treba masť a vydržať kým dieťa podrastie. Iná cesta nie je. Alebo áno?

Stačí niečo úplne jednoduché. Dať dieťa do polohy pololežmo alebo inej vertikalizovanej polohy (v šatke, obkročmo) a gravitácia sa postará o zázrak. Hlavička dieťatka zapadne dozadu, krk sa natiahne, sánka sa uvoľní a otvorí (skúste si to sami na sebe) a brada sa vysunie dopredu. Toto zabezpečí, že aj malá brada sa dostane do prsníka – až ho preliači a pri uvoľnených a otvorených ústočkách sa bradavka vtiahne do bezpečia ústnej dutiny. Spodná sánka už nebude tlačiť do bradavky, ale do prsníka.

Niekedy, ak bolesti pretrvávajú a/alebo prisatie ešte nie je úplne dostatočné, treba urobiť dve základné veci: pritlačiť dieťatko bližšie ku sebe poza lopatky (dôležité najmä v šatke, tam dieťatko k sebe pritláčate vy, nie gravitácia) a jemne povytiahnuť prsník vyššie. Stačí položiť dlaň zhora na prsník a jemným ťahom ho povytiahnuť.

 

 

Výsledkom by mala byť:

– hlavička v záklone,

-brada zaborená tak, že ju ani nevidieť

– a očká, ktoré na vás s úžasom pozerajú.

Zaborený noštek problém nie je, ale ak máte potrebu, tak ho jemne povytiahnite.

Ak boli bradavky poškodené, bude ešte istý čas trvať, kým sa zahoja. Na liečbu odporúčam repík lekársky, príp. v kombinácii s aloe verou. Dojčenie by však už nemalo bolieť.

Ak napriek všetkým opatreniam tam bolesť ešte je alebo to vyžaduje veľa námahy sa dostať do polohy bez bolesti, je čas navštíviť odborníka – krčného lekára, ktorý má prax v strihaní podjazýčkových uzdičiek. Osobne uzdičky už bežne ani nevyšetrujem, nakoľko túto majú, menšiu či väčšiu,  asi všetky deti. Ide o uvoľnenie iba tých, ktoré spôsobujú problém. Pozor, zaškolených odborníkov na strihanie je málo (Žilina, Košice, Banská Bystrica, Trnava, Bratislava) , je dobré sa poradiť s miestnou poradkyňou pi dojčení.

Bolesť pri dojčení sa okrem malých bábätiek objavuje opäť u starších detí, keď začnú mať z mamy gymnastickú telocvičňu alebo keď vychádzajú prvé zúbky a s radosťou skúšajú hrýzť. Vtedy opäť funguje jednoduchý trik: stačí pritlačiť dieťatko k sebe poza lopatky. Dieťatko sa vás vtedy dotkne hrudníčkom a je nútené zakloniť hlavičku,  natiahnuť krk a vystrčiť bradu dopredu. A je po probléme.

Predsa len, ešte jedna bolesť môže byť a tou je kvasinková infekcia spôsobená celkovou hormonálnou zmenou matky.  Pri nej je bolesť obvykle medzi dojčeniami, i keď samozrejme, kvalitné prisatie pomáha aj tu. Táto bolesť je zriedkavá, ale o to náročnejšia na odstránenie alebo aspoň zmiernenie. Základ je zásadotvorná strava, antioxidanty, eliminovať cukry a to aj skryté v ovocí. Z prírodných doplnkov sa odporúča šťava z Aloe Vera, šťava zo zeleného jačmeňa, kvapky s výťažkom grapefruitových semiačok (zvnútra i zvonka) príp. rakytníková šťava.

Želám Vám dlhodobé a radostné dojčenie

PS: videá ku po polohe pololežmo nájdete v sekcii video