Zmena polohy na zlepšenie príjmu mliečka

Môj príbeh o dojčení.

Porodila som cisárskym rezom, čo prebehlo v poriadku. Prisatie bábätka mi ukázali sestričky v nemocnici ( tak ako na prvom videu poloha zboku).
Po príchode domov sa mi začali veľmi napĺňať  prsia, čo mi spôsobilo zle prisávanie dieťatka, a tak isto aj pravdepodobne zlá technika. Dostala som zápal, ale neprestala som kojiť, odsávala som si mliečko a aj odstrekovala ručne. Bolesti boli neúnosné, ale nevzdávala som to. Do toho sa mi natrhli bradavky a krvácali na oboch stranách tak, že som nebola schopná ani nakojiť. Tak som si iba odsávala mliečko, no to po 2 dňoch už tiež bolelo, bradavky mokvali, no hrôza.Začala som dokrmovať a prsníky som odstrekovala ručne a bradavky sa snažila čo najskôr vyliečiť. Po 4 dňoch som sa odhodlala opäť kojiť. V tu dobu som dávala odstriekané mliečko vo fľaši a aj dokrmovala. Dávala som cca 6 fliaš denne popri kojení.
Postupom času sa to všetko zlepšilo a upravilo.
Po 4 týždňoch som dojčila plne, len som mala stále problém – večer som musela malého dokŕmiť s 1-2 fľašami po kojení. Mal hrozný hlad. Mliečko sa mi pomalšie tvorilo navečer a nevedela som, čo s tým. Pila som dostatočne aj jedla, pila čaje na podporu kojenia, malého prikladala tak často ako on si pýtal, niekdy aj každú hodinu – pol hodinu. Len večer mu nestačilo, hneval sa a nakoniec po hodinách na prsníku začal strašne plakať.
Nevedela som ako sa zbaviť tej poslednej fľaše/ dvoch fľaši. Hrozne ma to trápilo a tak som si na Mamile vyhľadala v blízkosti laktačnú poradkyňu a ju kontaktovala.
Kedže bývam vo Viedni nebolo možne sa osobne stretnúť a veľmi milá pani poradkyňa (Jana Michálkova) mi navrhla rozhovor po Skype. Čo sme aj spravili. Ukázala mi inú techniku kojenia, ktorá mala zlepšiť tvorbu mliečka a taktiež zlepšiť prisatie. ( viď druhé video spredu na tele maminky). Rozdiel v kvalite prisatia a aj satia som spozorovala okamžite. Malý krásne sal a bol do 10 min napapkaný a spokojný. Pokračovala som už len touto technikou a keď sa nedalo, tak technikou z boku, ale dávala som pozor na dobre prisatie. Ešte mi pani Jana poradila Senovku grécku na podporu tvorenia mliečka, keďžze usúdila z mojich videí, že dieťa je ozaj hladné.
Zaobstarala som si ju a odkedy ju užívam už fľasku vôbec nedávame. Dnes je to presne 7 dni. Samozrejme kojím, keď som doma iba technikou spredu.

Denisa L.

Doplnenie ku článku z poradenskej stránky:

Prvé video, pred zmenou:

Bábätko leží na vankúši, mamička bola v predklone, v nepohodlnom postoji. Dieťatko síce pije, ale mamička mu musí pomáhať stláčaním prsníka – reaguje až na stláčanie. Je pasívny prijímateľ mliečka. Na prsník je síce prisatý, ale bradu nemá zaborenú do prsníka, hlavička nie je v záklone, nakoľko v horizontálnej polohe sa toto dosahuje ťažšie. Mliečko sa zrejme veľmi ľahko spúšťa, čo dieťatku v tejto polohe spôsobuje problémy a radšej len mierne pocuckáva a neprisáva sa dobre, aby zvládlo tok mliečka. To paradoxne vyvoláva dojem, že mliečka je málo. V skutočnosti dieťa málo pije, ale to neznamená, že mliečka je málo. Skôr to potvrdzuje domnienku, že spúštací reflex je veľmi silný, lebo aj napriek slabému prisatiu stále niečo tečie. Pri slabšom reflexe by už dávno nemal záujem takto pocuckávať.

 

Druhé video, pár minút po prvom, po úprave polohy:

Dieťatko sa dostalo do prirodzenej polohy, kde sa o celkovú stabilitu stará príroda a gravitácia. Mamička sedí pohodlne opretá a dieťatko nepotrebuje žiadne vankúše. Hlavička sa zaklonila a brada sa vďaka záklonu a gravitácii dostala hlboko do prsníka, čím sa bez pomoci mamičky dosiahol dobrý príjem mliečka. Teraz je aktívny odberateľ mliečka. V tejto polohe nemá problém zvládnuť i silný tok mliečka, lebo si ho dokáže dobre regulovať. Môžte si tiež všimnúť úžasný vzájomný očný kontakt, voľný pohyb ručičiek a uvoľnený žabkový postoj nôh. Dieťa v skutočnosti nie je také neschopné, ako sa mnohí domnievajú. Ku dojčeniu potrebujú akurát mamičku s prsníkom a o všetko ostatné sa dokážu postarať samé. Ak im v tom nikto nebráni nevhodnou polohou.

Takto sa dojčí dnes. V tejto polohe pololežmo s takýmto úžasným prisatím by hneď od začiatku nemal problém zvládnuť akýkoľvek tok mliečka, bez poškodenia bradaviek a s veľmi dobrým vyprázdňovaním prsníkov, čo predchádza zápalu prsníka. Táto poloha taktiež veľmi podporuje tvorbu mliečka.

Luis foto

A už len spinkať. Mamina i bábo, v krásnom spojení.